top of page
Rizika BOZP

Rizika BOZP

Rizika spojená s bezpečností a ochranou zdraví při práci...

Povinnosti zaměstnavatele BOZP

Povinnosti zaměstnavatele BOZP

Povinnosti zaměstnavatele spojené s bezpečností a ochranou zdraví při práci...

Školení bezpečnosti práce

Školení bezpečnosti práce

...doplnit text...

Rizika BOZP

 

Od správně provedené analýzy rizik, která pokrývá všechny činnosti provozované zaměstnavatelem se odvíjí veškeré další činnosti a kroky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti. Zákoník práce se k problematice analýzy rizik vyjadřuje takto:

 

"Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění a provádět taková opatření, aby v důsledku příznivějších pracovních podmínek a úrovně rozhodujících faktorů práce dosud zařazené podle zvláštního právního předpisu jako rizikové mohly být zařazeny do kategorie nižší. K tomu je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků a vybavení pracovišť a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek, a dodržovat metody a způsob zjištění a hodnocení rizikových faktorů podle zvláštního právního předpisu."

 

 

Postup při hodnocení rizik

 

Pro identifikaci a hodnocení rizik se používají různé metody Zákon žádný konkrétní způsob nestanoví ani neupřenostňuje.

 

1. Vyhledávání / identifikace rizika

 

Prvním krokem je identifikace všech potenciálních rizik. Tedy vyhledání možných zdrojů nebezpečí na pracovišti, jež mohou způsobit újmu na zdraví, a identifikace osob, které by mohly být vystaveny těmto nebezpečím.

 

 2. Hodnocení rizik

 

Posouzení vyhledaných rizik (pravděpodobnost jejich vzniku,  závažnosti následků, počtu ohrožených osob…atd) a jejich seřazení podle důležitosti.

 

3. Rozhodnutí o preventivním opatření

 

Určení vhodných opatření pro odstranění zjištěných rizik (pokud je odstranění možné) nebo pro jejich minimalizaci tak, aby nesnižovala míru bezpečnosti a ochrany zdraví osob, které jsou jim vystaveny. Přitom přednost mají opatření kolektivní ochrany před opatřeními ochrany individuální.

 

4. Přijetí opatření

 

Zavedení preventivních a ochranných opatření na základě plánu, v němž jsou stanoveny priority. Podmínkou účinné prevence je splnění všech požadavků, stanovených právními předpisy a technickými normami.

 

5. Pravidelné sledování

 

Analýza rizik by měla být v pravidelných intervalech přezkoumávána, aby se zajistilo, že bude stále aktuální. Tato činnost není v žádném případě jednorázovou záležitostí, v závislosti na povaze nebezpečí se musí pravidelně doplňovat. Jako podklady slouží vlastní kontrolní činnost zaměstnavatele (roční prověrky BOZP),  kontroly orgánů SOD (oblastní inspektoráty práce, KHS), ale i šetření pracovních úrazú, nehod a tzv. „skoronehod“.

bottom of page