top of page
Školení bezpečnosti práce

Školení bezpečnosti práce

Povinnosti zaměstnavatele BOZP

Povinnosti zaměstnavatele BOZP

Povinnosti zaměstnavatele spojené s bezpečností a ochranou zdraví při práci...

Rizika BOZP

Rizika BOZP

Rizika spojená s bezpečností a ochranou zdraví při práci...

Školení BOZP

 

 

Školení bezpečnosti a ochraně zdraví při práci

 

Zaměstnavatel zajišťuje školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a to zejména formou seznámení s analýzou rizik - s výsledky vyhodnocení rizik a s přijatými opatřeními na ochranu před působením rizik souvisejících s výkonem práce zaměstnance (prevencí rizik). Do této fáze prevence rizik spadá i školení zaměstnanců.

Za zajištění školení zaměstnanců právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) odpovídá zaměstnavatel, případně vedoucí zaměstnanci.

 

 

Školení při nástupu zaměstnance

 

Toto školení se skládá ze dvou částí:

vstupního školení, tj. školení zaměstnanců při nástupu do práce, např. seznámení zaměstnance s pracovním řádem a obecnými právními předpisy k zajištění bezpečnosti práce.Školení se provádí pro všechny zaměstnance bez rozdílu funkcí či pracovního zařazení.

 

Školení zpravidla provádí osoba odborně způsobilá v oblasti BOZP a vstupního školení na pracovišti, tj. školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána. Školení provádí nadřízený zaměstnance, který má osvědčení o absolvování školení pro vedoucí zaměstnance.

 

 

Opakovaná školení zaměstnanců

 

Opakované školení* zaměstnavatel zajišťuje pro zaměstnance vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost (§ 103 odst. 3 z. č. 262/2006, zákoníku práce) pravidelně, během trvání pracovního poměru, v zájmu soustavného prohlubování jejich kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě.Lhůty opakovaných školení pro zaměstnance podle profesí a funkcí stanoví zaměstnavatel zejména na podkladě zhodnocených rizik souvisejících s výkonem práce a přijatých opatření na ochranu před působením těchto rizik. Za obvyklou lhůtu opakovaných školení u zaměstnavatele se považuje 12 měsíců a neměla by být delší než dva roky, není-li ve zvláštních předpisech stanovena lhůta kratší (delší).

 

*Osnova školení musí být vždy upravena s ohledem na měnící se předpisy.  

 

 

Ostatní školení zaměstnavatel zajišťuje, například pro:

 

  • Zaměstnance při opětovném nástupu na pracoviště po skončené pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu, který si přivodili zaviněným porušením předpisů k zajištění BOZP

  • Zaměstnance v odborných profesích, pro jejichž výkon je zvláštními předpisy požadován doklad o kvalifikaci na základě školení a zkoušek a opakovaných přezkušování (např. práce na elektrických zařízeních; svařování; řízení motorových vozidel a manipulačních vozíků; obsluha regálových zakladačů; provoz zdvihacích zařízení - jeřábník, vazač, signalista, řidič a dozorce výtahu, obsluha pohyblivé pracovní plošiny; provoz tlakových zařízení - topiči parních, horkovodních a nízkotlakých kotlů, obsluhovatel tlakových nádob stabilních; provoz plynových zařízení - obsluhovatel; práce s řetězovou pilou, obsluha stavebních strojů; revizní technici vyhrazených technických zařízení).Školení těchto zaměstnanců zaměstnavatel zajišťuje prostřednictvím revizních techniků nebo akreditovaných příslušných školicích zařízení.Lhůty pravidelných školení a přezkušování jsou určeny ve zvláštních předpisech. Nenahrazují opakovaná školení, která zaměstnavatel zajišťuje pro všechny zaměstnance v jím stanovených lhůtách.

 

bottom of page