Aktuální úprava pracovnělékařských služeb
Dnem 31. března 2013 skončilo přechodné období, v němž mohli po dobu jednoho roku zaměstnavatelé zajišťovat pracovnělékařské služby pro své zaměstnance podle dosavadních právních předpisů, upravujících poskytování závodní preventivní péče.
S účinností od 1. dubna 2013 musí zaměstnavatelé zajišťovat pracovnělékařské služby způsobem, který upravují:
zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů a
vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče), která nabyla účinnosti dnem 3. dubna 2013, a to v kontextu dalších povinností upravených dalšími právními předpisy na úseku zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Pracovnělékařské služby a jejich obsah
Pracovnělékařské služby jsou zdravotní služby preventivní, jejichž součástí je
hodnocení vlivu pracovní činnosti, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví, provádění preventivních prohlídek a hodnocení zdravotního stavu za účelem posuzování zdravotní způsobilosti k práci,
poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci a ochranu před pracovními úrazy, nemocemi z povolání a nemocemi souvisejícími s prací, školení v poskytování první pomoci a
pravidelný dohled na pracovištích a nad výkonem práce .
Problematiku zajištění pracovnělékařských služeb je nutné chápat v kontextu ostatních činností na úseku zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podle zákoníku práce, zákona č. 309/2006 Sb., a dalších souvisejících právních předpisů. Výše uvedené činnosti, pokud je zaměstnavatel v rámci realizace povinností na úseku BOZP provádí, je třeba pokládat za činnosti vyhrazené poskytovateli pracovnělékařských služeb, neboť je k nim zapotřebí specifických znalostí, dovedností a vybavení.
Povinnosti zaměstnavatelů podle této nové právní úpravy naleznete zde.